Nečekejme na Godota! Rekonstrukce Letního stadionu pro fotbal je správný krok

Rekonstrukce a přestavba Letního stadionu na moderní funkční prvoligový fotbalový stadion je po dlouhých letech diskuzí na spadnutí. Tuto potřebnou investici do majetku města, která je součástí sportovní infrastruktury, podporuje pardubická sociální demokracie dlouhodobě a plní tím jeden ze svých dalších předvolebních slibů.

„Od roku 2010 probíhalo mnoho diskuzí, při kterých jsme vždy zastávali názor, že fotbal na nejvyšší úrovni do Pardubic patří a že patří právě na Letní stadion.  Jakékoliv další odsouvání toho problému a nabízení nových lokalit by fakticky znamenalo zdržení o další tři až čtyři roky a ohrozilo činnost mužského i ženského fotbalu v Pardubicích, který tady hraje téměř 1,5 tisíce členů a členek a velmi dobře a dlouhodobě koncepčně pracuje. Jsem tedy rád, že se konečně blížíme ke kýženému cíli, a to je vypsání soutěže na dodavatele stavby,“ objasňuje předseda zastupitelského klubu ČSSD a nestraníků Jiří Rozinek s tím, že celková částka ve výběrovém řízení nesmí překročit částku 430 milionů korun včetně DPH.

Sociální demokraté také odmítají spekulace o tom, že by výstavba v jiné lokalitě např. na Hůrkách měla být levnější variantou. Naopak stavba na jiném místě by se mohla spíše ještě více prodražit, musely by se budovat například veškeré inženýrské sítě, napojení dopravní infrastruktury a parkování. „Součástí projednávaného materiálu k rekonstrukci Letního stadionu je i příprava na výstavbu parkovacího domu, který je potřebný. Ten však v budoucnu nebude sloužit jen fotbalu, ale i pro potřeby multifunkční hokejové arény a občanům města, kteří potřebují zaparkovat v centru. Trváme na ambici postupného vybudování dvou klíčových sportovních areálů, vedle Letního stadionu také Dukly sportovní, kde může zázemí využívat více sportovních klubů, ale i například škol a sportující veřejnost. Součástí projektu Letního stadionu je také například tréninková plocha s celoročním využitím s umělou trávou, kterou budou moci využívat v rámci přípravy např. hokejisté, oddíl krasobruslení, ale i naše dvě základní školy Bratranců Veverkových a Štefánikova, které jsou v docházkové vzdálenosti a kde máme majetkoprávní nebo prostorové limity v budování venkovního sportoviště,“ vysvětluje širší přínos projektu náměstek primátora za sociální demokracii pro sport a školství Jakub Rychtecký, který vidí výhody i v provozu větších sportovních areálů. Upozorňuje například na možnost sdílení zázemí restaurace Hattrick.

Zanedbaná sportovní infrastruktura je problémem v celé republice

Podle sociálních demokratů je stav dvou velkých pardubických sportovních areálů; Letního stadionu a Dukly sportovní; velkým dluhem z minulosti a výsledkem dlouhodobé zanedbanosti investic do sportovní infrastruktury v celé České republice. „Neustále posloucháme, jak je třeba dostat děti od tabletů a od počítačů, ale stát v současnosti nedává ani jedno procento státního rozpočtu do sportu (tohoto cíle by měla Vláda ČR dosáhnout v roce 2021 pozn.). Věřím, že se tato situace s nově vzniklou Národní agenturou pro sport změní. My proto musíme pokračovat v projektové přípravě i druhého klíčového projektu, to jest Dukle sportovní. Hovořil jsem o tom v tomto týdnu na semináři s čelními představiteli agentury Milanem Hniličkou a Ivo Lukšem a právě tento projekt by mohl být významně dotačně podpořitelný jako Významné regionální sportovní centrum i z pohledu státu. Je jasné, že štěstí bude přát jen těm nejlépe připraveným,“ informuje o dalších plánech náměstek Jakub Rychtecký.

Fotbal na Letní stadion historicky patří. V roce 1931 zde vyrostl při příležitosti Výstavy tělesné výchovy a sportu republiky Československé, otevíral ho první československý prezident T.G.Masaryk a fotbal byl hlavní aktivitou, která zde byla později vyvíjena. SK Pardubice zde např. v letech 1937 - 1946 hrál 1. ligu. „V současnosti jsme jedním z 8 měst v republice, kde máme statut regionální i klubové akademie. Z rozpočtu města ve spolupráci s krajem a FAČR tedy dlouhodobě podporujeme také koncepční činnost s mládeží. Po Slavii a Spartě máme nejvíce mládežnických fotbalových reprezentantů a daří se je velmi dobře zapracovávat do A týmu. Věřím, že vznik nového stadionu, na kterém by bylo možné hrát nejvyšší soutěž, bude dalším impulzem pro mladé hráče, kteří fotbal hrají nebo v budoucnu budou hrát,“ uzavírá náměstek primátora za ČSSD Jakub Rychtecký.

Letní stadion